Fitness mózgu - Podkarpackie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera

Przejdź do treści

Fitness mózgu

Wraz z wiekiem starzeje się nie tylko ciało, ale również mózg. Jest organem, którego czas nie oszczędza i wyraźnie wyciska na nim piętno.
 
Dobra wiadomość jest taka, że naturalny proces starzenia się mózgu nie musi iść w parze z osłabieniem funkcji umysłowych. Pod warunkiem, że zadbamy o ten umysł odpowiednio poprzez ćwiczenia.
 
 
„Znacznie lepiej jest zapobiegać chorobie niż ją leczyć,  podobnie jak lepiej jest zawczasu przewidywać burzę i ratować się przed nią niż być przez nią porwanym”
 
Bernardino Ramazzini

Powszechność występowania obecnie chorób otępiennych, w tym choroby Alzheimera wymaga podejmowania przedsięwzięć profilaktycznych, mogących wpłynąć na poprawę stanu zdrowia populacji osób starszych.
 
Jak minimalizować zagrożenia
 
– uświadamiać, że zdrowie jest ważne i warto się o nie troszczyć,
– uczyć się dostrzegać i rozpoznawać problemy zdrowotne i poszukiwać ich rozwiązań.
– uświadamiać, że każdy sam może „budować” swoje zdrowie w codziennym życiu i jest za nie odpowiedzialny,
– zachęcać do podejmowania działań prozdrowotnych i chroniących zdrowie osobiste i innych ludzi.

Jeśli postawimy rozpoznanie choroby na wczesnym etapie oddalamy czas niesamodzielności chorego i równocześnie wydłużamy opiekunowi okres pełnych możliwości działania zawodowego, rodzinnego i społecznego.

Jak podkreśla dr Omar Kassaar z Uniwersytetu Bath, jeżeli cukrzyca i otyłość to za mało, abyśmy zaczęli ograniczać spożycie cukru, na czarnej liście pojawia się kolejne schorzenie, które może być spowodowane jego nadmierną ilością w diecie – choroba Alzheimera.
W ramach realizowanego przez nas zadania publicznego "Wyścig z czasem” - jak minimalizować zagrożenia, czyli profilaktyka w chorobach cywilizacyjnych w szczególności otępiennych i w chorobie Alzheimera" opracowany został dokument pt. "Jaka dieta jest najlepsza dla mózgu". Warto zaznaczyć, że uwagi zawarte w tym dokumencie będą służyły utrzymaniu dobrej kondycji nie tylko mózgu, ale całego organizmu.
Ruch jest znakomitą formą relaksu, odpoczynku, a jednocześnie stymuluje organizm i przedłuża okres sprawności fizycznej organizmu. Jedną z form ruchu usprawniającego cały organizm jest taniec. Również pozytywnie wpływa na pracę mózgu co ilustruje filmik dostępny pod tym adresem.
Poniżej linki, pod którymi można również zobaczyćinformacje dotyczące treningu pamięci i mózgu.

1. 7 ćwiczeń, aby pobudzić mózg do pracy na pełnej mocy
    https://smakdnia.pl/czy-wiesz-ze-sa-cwiczenia-ktore-usprawniaja-prace-mozgu-wybralismy-najlepsze-z-nich/
 
2. Wpływ tańca na pracę mózgu
 
3. Warsztaty tańca
    https://www.youtube.com/watch?v=z9EBCX6Bqr8      

4. Akademia Umysłu SENIOR jest zestawem ćwiczeń przeznaczonych do indywidualnego treningu pamięci i koncentracji.  Użytkownik programu może samodzielnie narzucić sobie tempo wykonywania ćwiczeń jak i poziom trudności, by dostosować je do wieku. Praca z aplikacją umożliwi poprawę koncentracji, podzielności uwagi i pamięci, co jest szczególnie ważne w codziennym życiu. Zawiera gotowe plany treningowe (ponad 90 ćwiczeń).
Akademia Umysłu SENIOR "Indywidualny trening pamięci i koncentracji"

5. Poradnik “Jak dbać o pamięć seniora?”, który można bezpłatnie czytać online po kliknięciu we wskazany link: http://www.senior-akademia.pl/download/Poradnik-dla-seniorow-Jak-dbac-o-pamiec.pdf
 
W Poradniku seniorzy znajdą między innymi informacje dotyczące najlepszej dla mózgu diety, skutecznego treningu pamięci oraz wpływu nowych technologii na nasz mózg. Jest to więc lektura dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej na temat sposobów ćwiczenia pamięci oraz recepty na pozostanie aktywnym w wieku senioralnym.
 
6. SIŁOWNIA PAMIĘCI - Trening umysłu dla seniorów. Bezpłatny narzędziownik przygotowany przez praktyków dla praktyków
  
https://www.silowniapamieci.pl/
Wróć do spisu treści